Wspólny cel, cele indywidualne i różnorodność
Czy wiesz, że nawet jeśli zespół ma jeden wspólny cel to każdy z członków zespołu realizuje ten cel na swój własny unikalny sposób?
Dzieje się tak z bardzo prostej przyczyny, każdy z nas inaczej postrzega i doświadcza rzeczywistości na swój własny unikalny sposób. Zostaliśmy jednak nauczeni tego, że dla wspólnego dobra należy się poświęcać a nawet wyrzekać swojej unikalności i być może na jakimś etapie ewolucji było to potrzebne czy też konieczne. Teraz już nie i zupełnie nam to nie służy i uniemożliwia rozwój. Zarówno na poziomie indywidualnym jak i kolektywnym (grupowym, zespołowym, kulturowym etc.), ponieważ kiedy wyrzekamy się własnej unikalności, zatracamy różnorodność grupy. Różnorodność grupy jest kluczowym elementem rozwoju i ewolucji. Kiedy jest różnorodność, wtedy wszystko do siebie pasuje. Podobnie jest w przyrodzie i nie bez powodu bioróżnorodność jest kolejnym tak ważnym tematem. A dotyczy dokładnie tego samego aspektu, doskonale go obrazuje. Jeśli mamy tropikalny las z milionami gatunków roślin, zwierząt i owadów a także bakterii i wszelkich innych żyjątek, to ten ekosystem naturalnie się rozwija. Jakiś jeden owad zapyla jakiś kwiat, z którego powstanie owoc, następnie ten owoc zostanie zjedzony przez jakieś zwierzę a nierzadko to właśnie zwierzę zostaje pokarmem dla innego zwierzęcia. Kiedy wycinamy taki las i na przykład sadzimy wyłącznie palmy kokosowe, to tym samym zabijamy cały ekosystem, który żył dzięki tej bioróżnorodności. Nie wspominając o naturalnych zasobach leczniczych, z których my jako ludzie korzystamy lub moglibyśmy korzystać.
Kiedy mamy do zrealizowania wspólny cel, to zamiast wycinać ekosystem i tym samym próbować usilnie aby każdy zachowywał się i działał tak samo (był palmą kokosową), warto jest stworzyć takie warunki dla ekosystemu, taki las tropikalny, aby mogły w nim rozkwitać wszelkie gatunki, służące wspólnemu celowi, który niejako formuje się naturalnie. Bo jaki jest cel istnienia lasu tropikalnego? Przede wszystkim są to płuca naszej planety i siedlisko ponad połowy wszelkich znanych nam gatunków roślin i zwierząt. Rozwój i życie.
Przekładając to na język ludzi, unikalna indywidualna perspektywa, połączona z unikalnymi wewnętrznymi wartościami, jest kompasem, który każdą osobę prowadzi, świadomie bądź nie, ale zawsze prowadzi. To nasz wewnętrzny motywator, imperatyw. Tak jak każda roślina wie jak ma rosnąć i czego potrzebuje, tak człowiek tez w głębi siebie wie czego chce i czego potrzebuje. O tym też jest coaching.
Kiedy tworzymy w biznesie cele, ważne jest aby członkowie zespołu utożsamiali się z celami. Mogą się z nimi utożsamiać tylko wtedy kiedy biorą aktywny udział w ich formułowaniu i kiedy czują, że chcą je realizować. Kiedy cele narzucane są tylko i wyłącznie odgórnie i jeśli są bardzo wysoko postawione, to bardzo często jest to droga do braku zaangażowania i jedynie powierzchownego realizowania celu. Nie ma wewnętrznej motywacji. A ta jest zawsze najważniejsza. Może zaistnieć tylko wtedy kiedy następuje wewnętrzne połączenie, wewnętrzna chęć do realizacji celu, wynikająca z naturalnej potrzeby, potencjału i zapału opartego o wartości.
A zatem mam dla Ciebie kilka pytań:
– Jaki cel realizuje Twój zespół?
– Czy wszyscy uczestnicy wiedzą jaki cel realizują i po czym to poznasz?
– Czy cele indywidualne uczestników są zbieżne z celem całego zespołu i jak to określisz?
– Jaki ekosystem tworzy Twój zespół?
Dobrego dnia,
Marta
#leadership #coaching #mentoring #swiadomosc #consciousleadership